Kvalita vašich nových uterákov je po pár opraniach mizerná? Prestávajú dobre sať vodu, strácajú hebkosť a vyzerajú staro? Často je problém v nesprávnej starostlivosti. Ako tomu zabrániť? Ako sa správne starať o uteráky a osušky?
V minulom blogu sme vám dali tipy, ako si vybrať uteráky a osušky a na čo si dať pri kúpe nových uterákov pozor. Teraz si posvietime na to, ako sa starať o osušky a uteráky tak, aby sme si dlho užívali ich pôvodnú kvalitu, keďže sú našimi každodennými spoločníkmi.
1. Ako často prať uteráky?
Nech si už utierame do uterákov čisté telo, po každej sprche na ňom zostanú odumreté bunky. Áno, dokonca aj po osprchovaní. Tie sú spolu s vlhkosťou živnou pôdou pre baktérie a mikróby, pokiaľ uteráky pravidelne nemeníme. Preto odporúčame meniť uteráky raz za týždeň pri bežnom používaní. Samozrejme, prať plážovú osušku raz za týždeň pri dennom použití nestačí. Detské uteráky často tiež nevydržia týždeň, hlavne v lete.
2. Koľko pracieho prostriedku?
Doprajete uterákom veľa pracieho prášku, príp. gélu? Netreba to preháňať. Môže sa vám stať, že namiesto mäkkučkých osušiek z práčky vyberiete stvrdnuté uteráky. Priveľa pracieho prostriedku sa totiž počas pracieho procesu dostatočne nevymyje a prášok tak zostane nasatý vo vláknach uterákov, čo spôsobí ich stvrdnutie.
3. Pri akej teplote prať uteráky?
Nové uteráky a osušky by ste mali ešte pred prvým použitím oprať a to samostatne, bez iného prádla. Prať odporúčame maximálne pri teplote 40°C. Zabudnite na rôzne bielidlá, tým by ste uteráky celkom zničili.
4. Ako sušiť uteráky?
Niekedy nie je čas ani priesor nechať osušky pekne prirodzene vyschnúť. Ak už musíte použiť na uteráky aj sušičku, šetrite ich. Dbajte na to, aby ste ich sušili pri nízkej teplote.
Jedna dobrá rada: Vybrať uteráky zo sušičky skôr, ako úplne vyschnú a potom nechať dosušiť pri bežnej izbovej teplote.
5. Používať na uteráky a osušky aviváž?
Ak je uterák tvrdý, nie je ho radosť používať na telo, nie to ešte dotýkať sa ním tváre.
Hitom v praní je dnes pridávať všade aviváž. Áno, vie prádlo krásne prevoňať, ale uterákom vôbec neprospieva, práve naopak. Neverte reklamám, ktoré tvrdia, že uteráky budú vďaka ich aviváži nadýchané a hebké. Aviváž totiž ničí vlákna, a tak vám čoskoro namiesto krásnych uterákov budú visieť v kúpeľni splasknuté kusy látky, ktorých dotyk nebude veľmi príjemný.
Aby boli vaše uteráky hebké a osušky nadýchané, skúste pridať do bubna práčky tenisovú loptičku.
6. Ako na zatuchnuté uteráky?
Máte pocit, že vaše uteráky sú zatuchnuté? Môže to byť práve tým, že ste používali aviváž, alebo priveľa prášku, čo sa silno usádzalo vo vláknach a uterák už nebolo možné poriadne oprať. Pridajte do prania 1 - 2 šálky octu, ktorý sa dostane až do vlákien a potom ich operte ešte raz bez octu. Keďže v kúpelke je vždy vlnko, nedajte šancu pliesni. Nezabudnite uterák vždy po použítí vystrieť, aby sa čím skôr vysušil a nezatuchol.
Prali ste uteráky správne?
Tak ako? Prišli ste na to, že ste nesprávne používali pri praní uterákov aviváž? Alebo ste to prehnali s teplotu pri sušení? Veríme, že sme vám pomohli zistiť, ako sa správne starať o uteráky a osušky. Nech vďaka týmto radám vaše uteráky a osušky vyzerajú dlho ako nové.